czwartek 24 kwietnia 2010 godzina 19

SCENA ABSURDYSTOWSKO -INSPIROMENTALNA

  Pobierz zwiastun spektaklu! (5 Mb)

Teatroza - zespół chorobowo-sceniczny z przemieszczeniami, nierzadko o przebiegu nieciągłym, skokowym; towarzyszy mu zwykle powidok widza i słuchowy omam oklasku; różne stadia dystansowania się do stabilności powodują, że z tzw. rozsądkiem nie ma wiele wspólnego; obfituje w nagłe zwroty grzecznościowe wobec pomysłów nietuzinkowych oraz chroniczne uniesienie ze względu na silny afekt teatralny; liczne przemieszczenia powodują niewielkie nadzieje terapeutyczne, choć prace nad antidotum koncentrują się wokół garderoby; rekwizyt wykazuje tu śladowe ilości przeciwdziałania; skutki uboczne są uderzająco podobne pod względem widowiskowości, stąd - pat diagnostyczny.

LINK DO RECENZJI:
Teatroza (Kwik pro kwo rum)

"Wystawić można absolutnie wszystko, bo też wszystko powinno zachodzić w głowę widza. Zawsze chciał, żeby życie go podduszało w teatrze, ale tylko na tyle, na ile kupił bilet. Potem miało być już zgodnie z jego wersją. A tu można to odwrócić. Niech się nie orientuje, gdzie on siedzi, a gdzie się sztuka dzieje. Niech sobie nie myśli, że raz kupiwszy bilet ma zapewniony spokój konesera. Niech się spróbuje poczuć odpowiedzialny. Niech się sam wystawi".

[fragment scenariusza]

TEATROZA - NOWINKI PSYCHOSCENICZNE

Tabletki z klinikiem - nieszkodliwe dla wątroby. Skarżą się rozliczni czytelnicy od wielkiego dzwona na artyniestyczność. Uspokoić pragnę wszystkich dotkniętych tą przypadłością, że środek jest - jak każdy środek - umiarkowany. Dolegliwość, na którą Państwo cierpią pozostaje ściśle zależna od jakości teatralnych ekscesów, w których - świadomie lub najczęściej nie - Państwo uczestniczą. Artyniestyczność jest rodzajem zgagi mentalnej, występującej u widza, który nie zobaczył, a musi uwierzyć. Portfel mówi mu o wielkiej sztuce, a widz ma wrażenie, że przespał wieczór. Tabletki, jako podzwonne dla ducha wielkiej sztuki, są do nabycia zawsze wtedy, kiedy Państwo tego potrzebują. Dla pewności przyklejamy je do biletów.

"Teatroza" - premiera 11 marca 2010                          


OBSADA


Woźny Foyer - Hubert Wawrzyniak

Madam Foyer - Sylwia Pietrowiak

Eustachy "Presja" de Sorbet - Tomasz ZajcherEustachy "Presja" de Sorbet - producent, reżyser, aktor, oryginał - odziedziczył podobno fortunę, którą jednak skrzętnie ukrywa; nie ukrywa natomiast niepośledniego talentu do kalkulacji w zakresie sztuk wszelakich, żyłkę ma do produkcji, zmysł osobliwy do ujmowania w konkret wizji ulotnych ale nad wyraz sugestywnych; choleryk, bo nie chce tracić czasu na trwonienie talentu; despota - wymaga od interlokutora zdyscyplinowania intelektualnego; nerwy jak p ostronki; meloman; miłośnik winogron i kobiet eterycznych, do których chyłkiem wzdycha na stronie; politycznie niezaangażowany, idealista, ale skrzętnie zakamuflowany; stąpa po ziemi, która pali mu się pod nogami; literaturę zna o tyle, o ile.


Ksawery Opio-Lira - Krzysztof Skibski

Ksawery Opio-Lira - scenarzysta, pisarz, literat, aktor, ekscentryk - chronicznie nieobecny, choć potrafiący się koncentrować na tyle, że się prawie materializuje; miewa wizje, z którymi czasami radzi sobie niezgorzej - przekłada je umiejętnie na subtelne idealizacje; marzy o widowisku totalnym, które dowiedzie harmonii wszystkiego, co bliskie człowiekowi; scenariusze potrafi wywoływać niemal jak duchy, które go potem straszą, drocząc się, nie dają mu spokoju; meloman dyskretny - raczej introwertyk, tam też (w sobie) słucha koncertów na olbrzymie orkiestry i chóry; nie jest bystry, choć bywa inteligentny, ale tylko gdy gra - poza tym, poniżej przeciętnej, czym wywołuje reakcje skrajne; teksty rozsypane po głowie powodują katar sienny cytatów.


                                                                                                                                                                                     
Kotłownia:
[sekcja nie tylko sprzątająca]

Koncept:  
Krzysztof Skibski
Tomasz Zajcher

scenariusz
Krzysztof Skibski

reżyseria:
Krzysztof Skibski
Tomasz Zajcher


scenografia:
Sylwia Pietrowiak
Tomasz Zajcher

kostiumy, charakteryzacja:
Sylwia Pietrowiak


Fotografie, konstrukcje sceniczne:
Wojtek Wesołowski

Produkcja i realizacja:
Teatr U Przyjaciół

U Przyjaciół
Kawiarnia-Klub-Teatr
ul.Mielżynskiego 27/29
61-725 Poznań
tel. (61) 851 67 95

teatr@uprzyjaciol.pl
www.uprzyjaciol.pl

grafika i webmastering: marcin gałęcki

hosting: interpress
Spis Treści Kuriera Teatralnego
XHTML 1.0