20 i 21 maja 2005

"Koncert maszyn" to kolejne przedsięwzięcie teatralne U Przyjaciół, po "Wiośnie Schulza", "Jesieni Witkacego", "Bloomsday", "Legendzie o świętym Patryku". KONCERT MASZYN to koncert muzyczno - teatralny na maszyny do szycia, maszyny do pisania dwie tarki do prania i dwóch szewców. Muzykę na to specyficzne instrumentarium skomponował Artur Sosen Klimaszewski. Na archaicznych maszynach do szycia i do pisania zagra i do rytmu wystukanego zatańczy dwadzieścia osób. Spektakl zostanie zaprezentowany na dziedzińcu Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

LINK DO RECENZJI:
www.pmedia.pl

  Pobierz zwiastun spektaklu! (0,9 Mb)
W tytule spektaklu skrywa się pewna znaczeniowa niespodzianka, ale tak właśnie można wyrazić to, co dokonuje się w trakcie przedstawienia. Grają bowiem istotnie maszyny, zarówno jako aktorzy spektaklu, jak i w funkcji instrumentów. Ludzie, których działania zdają się (jak w życiu) początkowo tworzyć fabułę, organizować przebieg wydarzeń, muszą w konsekwencji ustąpić przed muzyką. Ta ostatnia, z nieodłącznym rytmem, określoną powtarzalnością ustalonego przebiegu dźwięków, wreszcie z ogromną przestrzenią inwencji (i tu dopiero jest miejsce dla "ludzkiego" aktora), rzeczywiście decyduje o tym, co dzieje się przed oczami widza. Koncert rozpisany został na (nie najmłodsze już) maszyny do szycia, maszyny do pisania, dwie (w spójności swojego brzmienia niebywałe) tarki do prania oraz atrybuty szewskie (kopyto, młot i pasję).
Koncert rozpoczyna się pojedynkiem na maszyny do pisania, tu właśnie ujawniają się niemal nieograniczone muzyczne możliwości zależnych (pozornie tylko) od mechaniki instrumentów. W miarę pojawiania się nowych dźwięków przybywa też postaci, są czarne jak nuty sylwetki maszynistów i białe jak papier między pięcioliniami praczki, doskonale zsynchronizowane maszynistki, a także temperamentni szewcy. Dźwięki i rytm maszynopisania, szycia czy prania spina ostatecznie dyrygent - wówczas miejsce dotychczasowej pracy przy maszynach zmienia się w salę koncertową, maszyniści ubierają fraki, otwierają partytury i rozpoczynają grę. W ten sposób wypełnia się znaczenie tytułu spektaklu, funkcja dyrygenta bowiem wskazuje na muzyków, na ludzką wirtuozerię. Koncert zatem w maszynach i maszyny w koncercie. Do tego człowiek, trochę co prawda groteskowy, ale przez to właściwie podobny do rzeczywistego. Na maszynach do szycia i do pisania zagrało i do rytmu wystukanego zatańczyło dwadzieścia osób. Premiera spektaklu odbyła się 23 września 2004 roku.
KONCERT MASZYN EDYCJA II , 20 i 21 maja 2005 r.                        

Obsada:

Pojedynek Maszynowy:
Artur Sosen Klimaszewski
Krzysztof Skibski

Woźny:
Tomasz Zajcher

Szewc:
Szymon Górny
Piotr Dobrowolski

Sekcja szwaczek:
Marta Zapędowska
Klementyna Grygiel
Ewa Rybko

Sekcja praczek:
Magdalena Nowak
Marta Winkler
Weronika Winkler
Julia Kasprzak

Zakład krawiecki:
Krzysztof Ksit

Sekcja pracowników biura:
Artur Sosen Klimaszewski
Jakub Grygiel
Miłosz Buchowski
Zbigniew Hordecki

Starszy zmianowy:
Aleksander Ornoch

Dyrygent:
Krzysztof Skibski


Organizacja:

Realizacja światła:
Paweł Byczuk

Realizacja dźwięku:
Piotr Banasiak

Scenografia:
Tomasz Zajcher
Agnieszka Kucewicz
Jakub Grygiel

Kostiumy:
Agnieszka Kucewicz
Krzysztof Ksit

Charakteryzacja:
Agnieszka Kucewicz

Muzyka:
Artur Sosen Klimaszewski

Scenariusz i reżyseria:
Tomasz Zajcher
Artur Sosen Klimaszewski

U Przyjaciół
Kawiarnia-Klub-Teatr
ul.Mielżynskiego 27/29
61-725 Poznań
tel. (61) 851 67 95

kawiarnia@uprzyjaciol.pl
www.uprzyjaciol.pl

grafika i webmastering: marcin gałęcki

hosting: interpress
Spis Treści Kuriera Teatralnego
XHTML 1.0