O TEATRZE

 TEATR "U PRZYJACIÓŁ" powstał w 2003 roku w Kawiarni Literackiej U Przyjaciół. Pierwszy spektakl pod szyldem Kawiarenki Literackiej U Przyjaciół. Następnie zainspirowani Wiosną Schulza (2003) jako Trupa Oniryczna Sanatorium U Przyjaciół (Jesień Witkacego). Od 2003 do 2006 reprezentowany przez U PRZYJACIÓŁ KAWIARNIĘ - KLUB - TEATR wraz z rozwojem działań teatralnych, filmowych i kulturotwórczych powstał zamysł sformalizowania poczynań Teatralnych skupionych wokół Kawiarni, dlatego od lipca 2006 Teatr U Przyjaciół reprezentowany jest poprzez Stowarzyszenie Teatralne "U Przyjaciół".

 

 

Powstały w 2003 roku teatr, od początku czerpie inspiracje z literatury. Pierwsze przedstawienie - "Wiosna Schulza" (2003) poświadczyło zasadnicze cechy grupy i jej dalszych działań: specjalną społeczność, uległość wobec pasji i osobność wobec gotowych formatów codzienności. Społeczny jest Teatr "U Przyjaciół" o tyle, że co prawda tworzy go grupa osób ściśle (i ciągle) współpracujących ze sobą, ale jednak nie jest zamknięty na nowych miłośników. Ponieważ nazwa stanowi duże zobowiązanie, dlatego też istotna jest współpraca - niemotywowana wiekiem, zajmowanym stanowiskiem czy stażem.Tu pojawia się uległość wobec pasji. Na początku drogi do spektaklu zwykle pojawia się bowiem idea (wywiedziona z literatury, filmu czy muzyki), która skrupulatnie transponowana jest później na przedstawienie. Wówczas duch współpracy dookreśla role, które poszczególni członkowie teatru starają się jak najlepiej odegrać, bez względu na to, czy jest to postać sceniczna, czy bileter.Osobność wobec gotowych formatów codzienności z kolei wyraża się głównie tym, że estetyka spektakli często nawiązuje do minionych stuleci, bohaterowie fabuł nierzadko są niedopasowani do obowiązujących współcześnie stereotypów zachowań, celów czy mód. Bezwzględnie jednak pokazują, że człowiek jest imponująco wielowątkowy, że warto przypatrywać się jemu w przeróżnych uwikłaniach. Ostatecznie także - że obcowanie z tekstami kultury przydaje wiedzy o tym człowieku, wzmacnia chęć pytań o wszystko, co zadziwia. Teatr "U Przyjaciół" przygotowuje spektakle, filmy czy miniatury teatralne. W swoich działaniach nierzadko opiera się na własnych scenariuszach, muzyce, pomysłach, choć często też inspiracją są dla niego arcydzieła literatury czy kina.

 

 

 

OŚWIADCZENIE:

Teatr "U Przyjaciół" ma charakter społeczny, czyli cierpi na permanentny brak wsparcia finansowego. Dlatego, wybierając się na nasze spektakle, należy liczyć się z wszelkimi niewygodami. Dzięki temu oświadczeniu chcemy powstrzymać widza przed pochopnym wydaniem pieniędzy, których na pewno nie inwestujemy w komplet wygodych foteli, ogrzewanie, windę, klimatyzację. Inwestujemy wyłącznie w realizację kolejnych spektakli.

 

Bilety

Rezerwacje biletów:

1. mailowo: teatr@uprzyjaciol.pl

2. pod numerem telefonu: 797021028
(pon-pt godz. 10:00 -18:00)

CENNIK BILETÓW

 


NASI MECENASI:

 Logo-LF-i-LH-łącznie-1

  

LOGO


 

 

ZOSTAŃ MECENASEM

TEATRU

 

 

newsletter

 


FANPAGE:

FB

YT

insta